Dorin CDS 3001 B (CDS-41 Series) SUBCRITICAL CO2 ( R744 )
Semi-Hermetic Compressor
| Product Facility | Italy |
| Manufacturer | Dorin S.p.A |
| No.Cylinders | 4 |
| Bore | 63 mm |
| Stroke | 45 mm |
| Displacement @ 50 Hz | 48,82 - m3/h |
| Displacement @ 60 Hz | 58,58 - m3/h |
| Suction valve | 42 mm |
| Discharge valve | 28 mm |
| Oil charge | 2.5 Lt |
| Net Weight | 160 kg |
| Refrigerant | R 744 |